title

 

Obec Velehrad

Aktuality

24. červen
Obce Modrá a Velehrad Vás zvou na noční rybářské závody
24. červen
U příležitosti slunovratu jste zváni prožít Noc Slunce a Ohně v Archeoskanzenu na Modré. 
25. červen
V neděli 25. června v 17 hodin Vás obec Modrá a místní hasiči

Hlášení rozhlasu

23. červen
V neděli 25. června se bude na parkovišti v centru Velehradu a v Buchlovské ulici připravovat vodorovné dopravní značení.

Vítáme Vás v obci Velehrad,

která se nachází mezi výběžky Chřibů 7 km od Uherského Hradiště v jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka. Je významným duchovním centrem, místem častých církevních poutí, shromáždění a cyrilometodějských oslav.

V lidové tradici je obec dosud ztotožňována s hlavním střediskem Velké Moravy. V pramenech 9.-13. století však sídlo tohoto názvu není nikde zmíněno. Nejstarší doklad pro jméno Velehrad je až v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z r. 1131, ale bez bližší identifikace.

V roce 1985 se na Velehrad u příležitosti Národní poutě navzdory obstrukcím ze strany státních orgánů sjelo mnohem víc lidí, než bylo za komunistického režimu zvykem (důvodem bylo kulaté 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje a okolnost, že se papež rozhodl udělit velehradské bazilice Zlatou růži). Nedomyšlený projev ministra kultury Klusáka, který označil Cyrila a Metoděje za první komunisty, důsledně vynechával při řeči o nich přídomek svatý a pokusil se dát celé pouti „ten správný politický rozměr“, vyústil v to, že byl ministr z tribuny vypískán a celá akce přerostla v jednu z největších demonstrací odporu proti komunistickému režimu za celé období normalizace.

Kalendář akcí ve Velehradě a okolí

Hlášení rozhlasu

Návštěvnost stránek

448351