Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí ve Velehradě a okolí

P Ú S Č P S N
1
Prodej stromků k jarní výsadbě
2 3
Prodej živých ryb
4 5 6
Pouť za obnovu rodin a nová duchvní povolání
Ukliďme Česko - ukliďme okolí Velehradu
7
8
Jarní Praha
9
Odpoledne plné her
10 11 12
Odpis elektroměrů
13
Salašský drtikol
Odpis elektroměrů
14
Odpis elektroměrů
Fotbalové utkání Žáci a Muži Tj Velehrad - neděle 14.4.2019
15
Odpis elektroměrů
16
Křížová cesta Velehradem
Odpis elektroměrů
17
Velikonoční jarmark
Velikonoční jarmark
Sběr papíru a elektroodpadu ZŠ Velehrad
Odpis elektroměrů
18
Bohoslužby o Velikonocích
19
Bohoslužby o Velikonocích
Svoz odpadu
20
Bohoslužby o Velikonocích
21
Bohoslužby o Velikonocích
22
Bohoslužby o Velikonocích
23 24
Komiksy hravé i dravé - J.W.Procházka
25 26 27
Osvobození Velehrad - Salaš 1945 / 2019
28
29 30
Stavění máje
1 2 3 4 5
Scholy na Velehradě
Drobečková navigace

Úvod > Pro návštěvníky > Tipy na výlety v okolí a Cykloturistika > Buchlovice a hrad Buchlov

Buchlovice a hrad Buchlov

Zpět na zajímavosti

Leží v údolí kolem potoka na jihovýchodním okraji Chřibů 9 km severozápadně od Uherského Hradiště. Vesnice byla dědičným lenním statkem nezávislým na zeměpanském hradě Buchlov,původně v pramenech se připomínají počátkem 13. století ve falzu z roku 1202. Od 16. století byly součástí buchlovského panství.V následujícím století postihly Buchlovice těžké válečné útrapy, městečko bylo značně zpustošeno.

Buchlov

Obec má dlouholetou vinohradnickou tradici, první zmínka o vinicích pochází z roku 1514, buchlovská vína vzpomíná i Tomáš Pešina z Čechorodu. Na tuto tradici navazují v současné době i pravidelné slavnosti, pořádané místními sdruženími. Znak Buchlova

Kostel sv. Martina byl vystavěn v letech 1640 - 1643 na místě chrámu, připomínaného v roce 1391, v barokním slohu. V interiéru obrazy Ignáce Raaba a sochy Ondřeje Schweigla a práce augsburgských zlatníků. V bočních zdech lodi zasazeny náhrobní desky majitelů panství, přenesené sem z kaple sv. Alžběty.

Opravdovým architektonickým skvostem je zámek v Buchlovicích, který dal zbudovat Jan Dětřich z Petřvaldu ve slohu pozdní renesance italským stavitelem Domenicem Martinellim na přelomu 17. a 18. století. Vnitřek zámku je bohatě zdoben freskami,a také štukami z dílny Baltazara Fontany ve slohu ranného baroka. Salony jsou vybaveny nábytkem ve stylu Ludvíka XV. a XVI. Rodinné portréty i četné umělecké předměty vyplňují a zdobí místnosti tohoto panského sídla. Zámek je obklopen překrásným parkem se schodišti, terasami, obeliskem, bazény a kamennými vázami. Jeho velkou ozdobou je množství vzácných exotických stromů a keřů. Odbornou péči o hrad a zámek zajišťuje Památková správa Buchlovice.

Buchlov

Dominantou pohoří Chřiby, ležícího v západní části okresu, je hrad Buchlov, jehož počátky se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým panovníkem jako strategicky obranná pevnost středního Pomoraví a správní středisko se soudní pravomocí tzv. loveckým právem. Patří k nejvýznamnějším památkám české ranné gotiky. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Od konce 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, od 16. do 18. století se v jeho vlastnictví vystřídaly moravské rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl a z Petřvaldu. Posledními držiteli Buchlova se stala v roce 1800 hraběcí rodina Berchtoldů, jejichž zásluhou vzniklo v prostorách hradu muzeum přístupné již od poloviny 19. století veřejnosti. Do vlastnictví státu přešel hrad v roce 1945. Dnes v něm můžeme shlédnout dobové interiéry spolu s přírodovědnými sbírkami a bohatou knihovnou.

2_buchlov3.jpg