Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí ve Velehradě a okolí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4
Velehradská pouť a Dny lidí dobré vůle 2024
Den otevřených dveří Levandule Velehrad
5
Velehradská pouť a Dny lidí dobré vůle 2024
6 7
Beseda s Markem Orko Váchou
80 let od pád amerického bombardéru u Velehradu
8 9 10 11 12 13 14
15
Letní kino 2024
16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Komentovaná procházka Cisterciáckou krajinou velehradského kláštera - červenec 2024
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky, Mikroregion Buchlov, MAS Buchlov > Velehradská folklorní tančírna

Velehradská folklorní tančírna

Téměř po roce se vracíme s dalším programem. A že jsme si na něm dali záležet. V loňském a předloňském roce jsme vyučovali tance z našeho okolí. Teď ale přišla řada na vzdálenější oblasti. Proto jsme si na pomoc přizvali Slovácký soubor Kyjov, který přijede vyučovat tance z jejich oblasti. Večer ovšem bude po výuce pokračovat dál a můžete se tak těšit na besedu u cimbálu s CM Džbánek. Částečné občerstvení zajištěno, možnost přinést si i vlastní.

Těšíme se tedy 6.4. od 18:00 na TC Velehrad.

Besedu u cimbálu!.png

 

 

 

Cílem “Velehradské folklorní tančírny” je naučit tance ze Slovácka všechny, kteří mají chuť a zájem rozvíjet své taneční schopnosti, i když jsou úplnými začátečníky.


Na programu bude každý měsíc jiný tanec. Celkově spolu projdeme tance Hlucké, Bílovské, Straňanské, Boršické, Korytné, Luhačovské zálesí, prvky čardáše a další. Zaměříme se nejen na tance párové, prostor bude například i na verbuňk. K tanci neodmyslitelně patří i znalost písní. Různé prvky náplně konceptu, se budou vzájemně prolínat. Zároveň se budeme snažit zaměřit i na praktickou stránku folkloru a předat účastníků základy folklorní čistoty.

 

Program každého setkání:

V průběhu jednoho setkání se naučíme vždy jeden tanec. Prvotně začneme samotnými kroky, naučíme se pár základních písní a závěrem si tanec zatančíme v párech. Dle časové náročnosti se budeme snažit vždy přidat i mužský lidový tanec verbuňk pro pány a dívčí tance pro dámy.

 

Měsíc květen bude posledním měsíce, tohoto školního roku, kdy se společně potkáme v rámci Velehradské folklorní tančírny. Byla to jízda a my Vám za ni děkujeme.

Na úplný závěr si zopakujeme všechny tance - od Hluckých, kterými jsme v listopadu začínali, až po Čardáš, který nám zamotal nohy, ruky aj hlavy posledně.
Taky nás čeká krojová čistota, jak se správně obléct do kroje, co k němu patří a co ne. Taktéž se podělíme o naše osobní tipy a rady, třeba jak naškrobit a vyžehlit kroj, aby Vám to i po celém dni slušelo, ale budeme rádi, když se i Vy podělíte o své zkušenosti.

14.5. 2023, v 16.30 na TC Velehrad se budeme těšit.

poslední lekce .png

 

Měsíce nám utíkají jako voda a předposlední taneční lekce tohoto školního roku je před námi. Ke konci naší tančírny se seznámíme s tancem Čardáš. Trošku rozhýbeme nožky a dáme si do těla.. Pro naladění na naše následující setkání předesíláme písničku, která je snad každému uchu známá https://youtube.com/watch?v=Hn1IySrlXA4&feature=shares.

2.4. 2023, v 17.30 na TC Velehrad se budeme těšit.

čardáš (2).png

 

Páté setkání už je za dveřmi!

Představujeme Vám program našeho již pátého setkání! Tentokrát se společně seznámíme s tancem, který nese název Korytná. Pro naladění na naše následující setkání rozklikněte odkaz

https://open.spotify.com/track/4fJGpRkFTot9xfgXsD448Z?si=27712df13b0749d3

12.3. 2023, v 17.30 na TC Velehrad se budeme těšit.  

5. lekce (1).png

 

 

Nejkratším měsícem v roce se protančíme společně s Boršickýma, jejichž historie je poněkud zapeklitá. Jak to s tímto tancem bylo, se můžete dozvědět v tomto krátkém dokument Folklorika, v iVysílání ČT. Boršické sedlácké - Folklorika | Česká televize

Sejdeme se 5. 2. 2023, v 17:30, TC Velehrad.  

tancirna borsicke.png

 

 

V novém roce 2023 nás tématicky čeká již třetí taneční setkání.

Tentokrát se společně seznámíme s tancem ze Strání. Pro naladění na naše následující setkání rozklikněte odkaz https://youtube.com/watch?v=b96UC3TFSNs&feature=shares. Rádi bychom také zopakovali tance z předešlých lekcí, ať si je oprášíme a pořádně zažijeme.

8.1. 2023, v 17.30 na TC Velehrad se budeme těšit.  

Strání 2.png

 

 

A je to tady!

Druhé setkání už je za dveřmi!

Představujeme Vám program našeho druhého setkání! Tentokrát se společně seznámíme s tancem, který nese název Bílovské. Pro naladění na naše následující setkání rozklikněte odkaz

https://www.youtube.com/watch?v=YOLDKkZE3TM&ab_channel=JanRajmic-Topic

Ps: jestli už máte napečené cukrové, tož doneste na ochutnávku.

11.12. 2022, v 17.30 na TC Velehrad se budeme těšit.  

 

 

 

 

Představujeme Vám program našeho prvního setkání!

První tanec, který si spolu projdeme, nese název Hlucké. Pro naladění na naše první setkání rozklikněte odkaz

https://youtu.be/K0xruYwIxaE

A protože si to chceme udělat společně příjemné, tak nedělní buchta nebo sedmička vítána!

Vstupné je dobrovolné. Vybrané peníze poputují na přípravy dalších lekcí.

13.11. 2022, v 17.30 na TC Velehrad se budeme těšit.  

 

update plakát -tančírna.jpeg