Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí ve Velehradě a okolí

P Ú S Č P S N
26 27 28
Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie
29 1
Cisterciácká krajina – Evropské kulturní dědictví – konference
2
Dětský karneval Salaš
Cisterciácká krajina – Evropské kulturní dědictví – konference
Workshop
3
Beseda - sestry sv. Cyrila a Metoděje a Stojanov
4 5
Knihy k rozebrání
6
Knihy k rozebrání
7
Knihy k rozebrání
8
Knihy k rozebrání
9
Knihy k rozebrání
10
Knihy k rozebrání
11
Knihy k rozebrání
12 13 14 15 16
Tvoření jarních věnců 2024
HUDIFEST
17
18
Upozornění - zubní ordinace
19
Upozornění - zubní ordinace
20
Upozornění - zubní ordinace
21
Upozornění - zubní ordinace
22
Upozornění - zubní ordinace
23
Vítání jara na Archesokanzenmu Modrá a Otužilecká rozplavba
24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Odpady v obci > Rozbor směsného komunálního odpadu říjne 2019

Rozbor směsného komunálního odpadu říjen 2019

Tajemství černých popelnic

Odpadová sonda do černých popelnic potvrdila, že polovina vyhozeného odpadu jde ještě jednoduše vytřídit. Na Velehradě jistě třídíme lépe než před pár lety, ale stále je co zlepšovat. Natož když nás v blízké budoucnosti čeká úplný zákaz skládkování.  

Dnes 18. října ráno jsme se spolu s předsedou velehradského výboru pro sport, kulturu a životní prostředí Vojtěchem Lužou a technickými správci obce Václavem Šebestou, Ivo Beránkem a Radoslavem Axmannem pustili do malé sondy směsného komunálního odpadu. Našim cílem bylo zjistit, jaký odpad je reálně do černých popelnic ukládán.  

Ještě před příjezdem popelářského auta svozové firmy jsme vyjeli do ulic Velehradu a namátkově, anonymně vysypali na vlečku 20 černých popelnic. Už když jsme popelnice vysypávali, byly poznat rozdílné přístupy k třídění - čtyři z nich byly naplněny ani ne do půlky, jiné zase byly výrazně těžší.  

Vše jsme vysypali na jednu hromadu na plachtu na asfalt, oblékli se do ochranných oděvů a pustili se do třídění – papír, plast, kov, sklo, oděvy, nebezpečný odpad, bioodpad, elektro a zbylý směsný odpad. Celkem se v hromadě nacházelo 383 kg odpadu.

rozbor odpadu_03.JPG

Nejrychleji narůstala hromada s bioodpadem. Bylo tam jak listí, tak jablka nebo třeba hlávky zelí. Celkově jsme vytřídili 128 kg bioodpadu, což tvořilo celou třetinu! A to všichni máme doma buď kompostéry, domácí kompost nebo hnědé popelnice.

S potěšením jsme naopak sledovali, že i když plastů bylo v hromadě stále dost, tak jich bylo výrazně méně než před několika lety. Je tedy vidět, že zavedení systému svozu plastů, nápojových kartonů a drobného kovu v pytlích se osvědčil a mnozí si na něj zvykli. Celkem jsme vytřídili 18 kg plastů, tedy necelých 5 %.

Na třetím místě se podle váhy umístil textil se 12 kg. Papír, kov, objemný odpad a sklo byly podobně okolo 7 kg. Našli jsme i nějaký elektroodpad a nebezpečný odpad v podobě prošlých léků. Zbylého odpadu, který byl už opravdu směsný komunální, bylo 193 kg tedy pouze polovina z celkového odpadu, který jsme v černých popelnicích svezli.

rozbor odpadu_04.JPG

Na připravovaný rozbor odpadu zareagovali učitelé z velehradské základní školy a místní žákovský parlament. Měli zájem být u toho a na vlastní oči vidět, co vše se v černých popelnicích ukrývá. Ještě něž žáci přišli k hromadám odpadků, šel jsem za nimi do školy, kde jsme si společně povídali o konkrétních způsobech nakládání s odpadem, osobních možnostech předcházení vzniku odpadu a snižování spotřeby. Popsali jsme si také systém nakládání s odpadem na Velehradě a mimo jiné jsme si připomněli, že každý občan je za zákona povinen odpad třídit a do směsného odpadu (černé popelnice) dávat jen to, co už nejde vytřídit. Poté jsme společně vyrazili k dotřiďované hromadě. Přímá zkušenost byla podle reakcí a komentářů dosti výrazná. Paní učitelka Lenka Němcová a pan učitel Antonín Ťuhýček, kteří vedou žákovský parlament, se dohodli se zástupci jednotlivých tříd, že použijí části mé prezentace, přidají výsledky rozboru odpadu, fotky z místa a budou o celém tématu informovat ve svých třídách své spolužáky, aby tak informace předali co nejširšímu okruhu dětí.

My jsme dotříděný odpad vysypali do příslušných kontejnerů, zametli a umyli plochu. Ještě jsme si trochu zakroutili hlavami a pobrblali nad tím, proč se víc netřídí, když je to tak jednoduché a pustili se do dalších úkolů, které byly dnes před námi.

Při odchodu nám, a snad i žákům, běhaly v hlavách různé myšlenky, třeba i předsevzetí a s nimi i jedno motto: Nejlepší odpad je ten, který nevznikne.

 

Aleš Mergental, starosta obce Velehrad

 

další fotky naleznete ve fotogalerii fotky rozbor odpadu

 

P.S: Ještě pár poznámek, které se k dnešní akci mohou vázat. Pokud Vás napadnou další dotazy nebo podněty, pište je směle na info@velehrad.cz.

- Cílem bylo zjistit, aspoň přiměřeně, stav třídění a především dalším způsobem podpořit nakládání s odpadem v obci (jak z důvodů ekonomických, ale také z pohledu zodpovědnosti ke snižování spotřeby a péči o životní prostředí). Musíme se začít připravovat na roky, kdy bude skládkování zakázáno (platný je zákaz skládkování od roku 2024 se snahou posunout zákaz na od roku 2030). Tím bude docházet k razantnímu zvýšení poplatku za uložení odpadu, což bude mít výrazný dopad na obce a její obyvatele.

- Takový rozbor odpadu není ojedinělý. V různých obcích a městech se do takového rozboru pouštějí, třeba nedávno ve vsetínské Ratiboři. https://ct24.ceskatelevize.cz/2934287-analyza-komunalniho-odpadu-v-ratibori

- Děti se v žádném odpadu nehrabaly.

- Vše bylo natolik anonymní, že soukromí žádného občana nebylo narušeno.

- Obec se stává majitelem a původcem odpadu v momentu, kdy občan uloží odpad do sběrné nádoby.

- Ve Velehradě už třídíme mnohem lépe, než před pěti lety, ale máme ještě velké možnosti pro zlepšení.

- Detaily o odpadech v obci Velehrad a nejen o nich naleznete v sekci  Odpady v obci 

 

Druh odpadu

množství v kg

podíl v %

směsný

193

50,39%

bioodpad

128

33,42%

plast

18

4,70%

textil

12

3,13%

sklo

8

2,09%

objemný

7,5

1,96%

kov

7

1,83%

papír

7

1,83%

elektro

1,5

0,39%

nebezpečný

1

0,26%

celkem

383

100,0%

 

sloupce.png

kolac.png