Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí ve Velehradě a okolí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29
Pomoc seniorům v nouzovém stavu
30 31 1
2 3
Ordinace MUDr. Pupík - omezení
4
Kontejner na elektroodpad
5
Knihy z velehradské knihovny a semínkovna
6 7 8
9 10 11 12
Zubní ordinace MUDr. Horákové
13
Zubní ordinace MUDr. Horákové
14 15
16 17 18
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Velehrad
19
Klendář obce Velehrad pro rok 2021
20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Knihovna Velehrad - recenze, hitparáda, výběr knih
Dotace z rozpočtu obce Velehrad pro rok 2021
1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Velehradská farnost

Velehradská farnost

Římskokatolická farnost Velehrad je farností olomoucké arcidiecéze, děkanátu Uherské Hradiště. Farnost zahrnuje obce Velehrad, Modrá, Salaš a Tupesy. Dohromady čítá asi 3.500 obyvatel. Přímo na Velehradě z tohoto počtu žije asi 1 200 lidí.

Detailní informace k aktivitám farnosti naleznete přímo na stránkách https://www.farnostvelehrad.cz/

 

Co se děje ve velehradském poutním areálu

Vážení občané. Milí čtenáři a čtenářky. Dovolujeme si informovat o dění na poutním místě. Proto rekapitulujeme aktivity, které ve velehradském poutním areálu proběhly během uplynulé druhé poloviny roku 2019.

V červenci se uskutečnila největší z velehradských akcí. Národní pouť a Dny lidí dobré vůle opět přilákaly tisíce návštěvníků, pro něž byl připraven pestrý duchovní i kulturní program. Ozdobou letošní pouti bylo mimořádné vystavení Palladia země české v Královské kapli velehradské baziliky. Odhaleny byly také nové sochy svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje, které zdobí vstup do poutního areálu. V sobotu po Národní pouti se v bazilice uskutečnil koncert z cyklu Musica Cordis, na kterém vystoupil Slovácký komorní orchestr, sbor z Nové Dubnice a přední slovenský operní zpěvák Gustáv Beláček. operní zpěvák Gustáv Beláček při vystoupení v bazilice.jpg 

V rámci Malé pouti byla uspořádána přednáška historika Michala Pehra na téma Velehrad v dějinách politického katolicismu. Vzhledem k tomu, že na poutní místo si právě na začátku července nachází cestu celá řada zástupců politické sféry, bylo zajímavé slyšet informace odborníka zasazené do dějinného kontextu. V půli července se pak poutní místo naplnilo desítkami rodin, které přijely na několikadenní komponovanou akci Manželská setkání.

Začátkem srpna se již potřetí konal Kurz krajinomalby, který byl zakončen veřejnou vernisáží u velehradských ambitů naproti kostelíku Cyrilka. Protože se kurz osvědčil, malíři se na Velehradě objeví i v létě následujícího roku. Na Velehrad si letos našli cestu též regionální básníci. Spolu s redakcí časopisu Malovaný kraj, který je mimochodem k dostání ve velehradském infocentru, jsme totiž uprostřed léta uspořádali v klášterní zahradě recitační a hudební setkání Velehrad poezie.

v klášterní zahradě proběhlo básnické setkání.jpg

V srpnu proběhla tradiční titulární pouť, na jejíž organizaci se podílí Matice velehradská. Po akci se v Zimním sále uskutečnilo divadelní představení pro děti a v prostoru klášterní zahrady hravé odpoledne též určené nejmladším návštěvníkům. Byli jsme rádi, že tuto oblíbenou rodinnou akci nenarušily ani letošní rozsáhlé stavební práce probíhající v interiérech Stojanova gymnázia.  

V rámci tzv. Hvězdicové pouti připutovaly pěší stopou na Velehrad desítky poutníků. Letos se jednalo o 19 pěších proudů. Tím nejmladším byl proud česko-slovenský, mířící do velehradské baziliky ze slovenského poutního místa Skalka u Trenčína. Někteří poutníci v areálu setrvali až do večera, aby se mohli zaposlouchat do hudební nabídky mezižánrového festivalu Šroubek. V letošním roce přijali na Velehrad pozvání česká písničkářka Lucie Redlová, hudebními Anděly ověnčené trio Žamboši a česká zpěvačka, skladatelka a textařka Lenka Lichtenberg, žijící v kanadském Torontu. Velehradský Šroubek se po roce opět konal v Zimním sálu, a tak nám nezbývá doufat, že příští rok si tuto příjemnou akci prožijeme pod širým nebem.

V posledních letech se rozmáhá popularita nočních modlitebních procesí primárně zaměřených na přímluvu za ochranu tradiční rodiny. Těší nás, že velehradská bazilika poutníkům odhodlaným překonávat osobní pohodlí a nástrahy noci, skýtá zázemí. Velký zájem byl především o noční putování s oblíbeným slovenským knězem Mariánem Kuffou.

Na začátku září po dvouleté pauze proběhnul kurz psaní ikon vedený P. Jurajem Dufkou SJ. Letos se do kurzu přihlásili takřka samé ženy. Výjimkou byla účast velehradského jezuity br. Václava Dlapky, který během kurzu vytvořil krásnou ikonu sv. Jiří. Dalšími motivy ikon, které byly v bazilice vystaveny v závěru kurzu, byly: Ježíš Kristus nebo Panna Maria s Jezulátkem. uskutečnil se kurz psaní ikon.jpg V září pak po roce proběhla konference křesťanských podnikatelů, akce s pestrým odborným i duchovním programem zaměřená na živnostníky a jejich rodiny. Pořádá ji spolek Kompas.

Průběžně během roku probíhaly i děkanátní poutě, jejichž program se převážně odehrává ve velehradské bazilice. Letos jsme přivítali stovky farníků z děkanátů: Veselí nad Moravou, Kyjov, Valašské Klobouky, Uherský Brod, Vsetín, Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Vícekrát během roku proběhly i varhanní koncerty, které organizujeme k připomínce a poctě odkazu vybraných světců. Těší nás, že si do baziliky nachází cestu nejen kvalitní interpreti, ale také vnímaví posluchači.

V říjnu se ve spolupráci obce a farnosti uskutečnil program setkání aktérů mezinárodní úmluvy o ochraně přírodního a kulturního dědictví Karpat. Protože do tohoto geografického prostoru náleží také pohoří Chřiby, Velehrad se ukázal jako vhodný prostor pro setkání přírodovědců, národopisců, zástupců státní správy i starostů. Protože se v prostoru obce i jejího blízkého okolí podařilo realizovat řadu environmentálních opatření, účastníci setkání odjížděli s velmi dobrými dojmy navozenými nejen krásou poutního areálu.

Premiéru měla na Velehradě akce Filmšlap zaměřená na reflexi fenoménu pěšího poutnictví. Pěší putování ze Starého Města na Velehrad vyvrcholilo nejen návštěvou baziliky, ale také debatou s hosty v sálu kardinála Tomáše Špidlíka SJ. Právě tam se odehrává většina velehradských besed. Na podzim jsme tam přivítali mladou misionářku Janu Jeklovou, která poutavě povyprávěla o svém ročním pobytu v africké Keni. Ochutnali jsme též keňský čaj a mohli obdivovat tradiční africké výrobky. Šrámem na kráse tohoto setkání byla jen slabá účast návštěvníků, což nás zamrzelo i vzhledem k faktu, že jsme prožívali mimořádný misijní měsíc. O to více jsme byli potěšení zájmem o listopadový seminář duchovního filmu, na který přišlo přes třicet diváků. Celovečerní dokument o papeži Františkovi byl přijat velmi dobře a přítomnost jáhna Ladislava Kince z děkanátu Velké Meziříčí byla zajímavá i kvůli jeho osobní reflexi jáhenské služby v české společnosti.       

proběhla přehlídka mešních a košer vín Cisterciácká pečeť.jpg

   

V listopadu na Velehrad zavítali členové řádů sv. Vincenta a přivezli ostatky tohoto světce. Duchovní program v bazilice doplnila přednáška o tomto spoluzakladateli evropského charitního díla. Přes velkou organizační náročnost se Matici velehradské stále daří pořádat výstavu mešních a košer vín Cisterciácká pečeť. Letos proběhnul již 12. ročník a šampionem se stalo víno z Izraele. 

 

 

 

uskutečnila se III. literární pouť.JPG

Tradiční akcí se pomalu stává i literární pouť, která se konává v předvečer duchovního svátku Krista Krále. Letos byla zaměřena na připomenutí odkazu a díla spisovatele Jakuba Demla (1878 -1961). Přijel též publicista Josef Beránek, autor knihy rozhovorů s P. Janem Rybářem SJ.

 

 

 

 

v bazilice vystoupil mužský slovácký sbor Bratříčci.JPGAdventních koncertních vystoupení v bazilice byla letos celá řádka. V chrámu vystoupil Fojtův komorní sbor z Roudnice nad Labem spolu se slováckým sborem Bratříčci a proběhnul benefiční koncert ZUŠ. Na dalším vystoupení zazpívaly sbory Svatopluk a Hutník, a o týden později Ensemble Flair Jana Rokyty ml. Samozřejmě se připravoval tradiční Svatoštěpánský koncert s Hradišťanem. Pozván byl též oblíbený Spirituál Kvintet, který v bazilice uskutečnil své poslední vystoupení na Moravě. Potěšil nás i vánoční koncert CM Cifra a sboru Viva la Musica. Až po velikonočních svátcích (18.4.) nás pak čeká vystoupení předního českého kytarového virtuosa Štěpána Raka. Koncert nazvaný Má vlast zpestří den, kdy bude na Stojanově nádvoří odhalena pamětní deska připomínající násilnou likvidaci mužských církevních řádů, ke které došlo na jaře roku 1950.  

S příchodem zimy nastalo období besed a setkání, a tak neváhejte a přijďte třeba na některou z projekcí Velehradského semináře duchovních filmů. V lednu (12.1.) si za účasti lektora Vladimíra Suchánka promítneme výtvarně i obsahově vytříbený animovaný film Krysař a v únoru si připomeneme letos zesnulého režiséra Vojtěcha Jasného projekcí komedie Procesí k panence a vzácného krátkého filmu Česká rapsodie, který byl natočen po okupaci Československa pro mezinárodní výstavu Expo Osaka 1969. V březnu nás pak čeká film o muzikantech a nejen pro muzikanty, který natočil režisér Miroslav Janek. Jsme potěšeni, že tento přední český dokumentarista přijal naše pozvání a na Velehrad osobně přijede. Tahákem pro mnohé bude plánované setkání (28.2.) s knězem a muzikantem Ladislavem Heryánem SDB, které připravujeme společně s Karmelitánským nakladatelstvím. Proběhnout by měla také další z besedních akcí cyklu Cesty za hodnotami – osobnosti Slovácka na Velehradě. V plánu je i akce zaměřená na přiblížení duchovního a kulturního kontextu starokřesťanské země - Arménie.      

Toliko tedy naše plány do blízké budoucnosti. Plakátky velehradských akcí najdete na obvyklých vývěsních místech, a také na webových stránkách www.velehradinfo.cz  www.velehrad.cz. Pokud si přejete dostávat jednou za měsíc e-mailový přehled velehradských akcí, stačí napsat žádost na e-mail: info@velehradinfo.cz

S přáním příjemného novoročního času

PhDr. Petr Slinták

koordinátor kulturních aktivit a veřejných vztahů

na poutním místě Velehradě