Chránit přírodu je možné i v kanceláři
Veřejné instituce hospodaří s veřejnými prostředky. Proto je celkem logický požadavek, aby to dělaly úsporně, efektivně – a pokud možno také environmentálně šetrně. Cest jak toho dosáhnout je poměrně hodně a vedení obce spolu se Sítí ekologických poraden STEP je hledá a zkouší.
A o co vlastně jde? Environmentální provoz je zkrácený název pro environmentálně šetrné chování institucí financovaných z veřejných prostředků, jako jsou např. obecní, městské či krajské úřady, školy, školky, penziony pro důchodce, kulturní centra. Zahrnuje jednak systémová opatření zaměřená zejména na provoz a chování (např. úspory energie, oboustranný tisk dokumentů apod.), jednak nakupování. Environmentální (ekologické) nakupování je takový způsob nákupu či zásobování, při kterém je brán ohled na dopad vybraného zboží a služeb na životní prostředí. Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad na životní prostředí je co nejnižší. Kritéria, která se při tom berou v úvahu, jsou například recyklovatelnost, biologická rozložitelnost, materiální a energetická náročnost výroby, zdravotní nezávadnost, transportní vzdálenost od výrobce ke spotřebiteli atd. Environmentální provoz také zohledňuje kromě environmentálních a ekonomických aspektů i rozměr sociální a etický – např. nákup fair trade občerstvení (káva, čaj) pro pracovní porady, nákup výrobků z chráněných dílen (např. vánoční přání, tašky) apod. Pak hovoříme o udržitelné veřejné správě.
Tolik k teorii. Co ale může dělat prakticky každá instituce, úřad, organizace, ale také domácnost? Níže najdete některé tipy a doporučení.
- Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete a spotřebujete. Ať je to jídlo, papír, elektronika. Co už nepotřebujete nabídněte k dalšímu použití a jen skutečně nefunkční věci odevzdejte k recyklaci.
- Používejte výrobky z recyklovaných materiálů. Recyklovaný papír může být stejně kvalitní jako ten z „panenského dřeva“. A může být i sněhobílý i když méně bělení je lépe, používají se při něm toxické látky, zejména chlór. Takže nejlepší volbou je recyklovaný papír v krémové nebo našedlé barvě nebělený chlórem.
- Uklízejte úsporně. Nejdůležitější je prevence – velké rohožky před vchodem a ve vstupních prostorách, škrabky na boty. Hladké povrchy se uklízí snadněji, proto je lepší se vyhnout kobercům. Mikrovláknová („švédská“) utěrka nebo mop uklízí velmi dobře i bez chemických látek, na běžné znečištění stačí teplá voda a dobře vyždímaná mikrovláknová utěrka. S ní také snadno vyleštíte okna a zrcadla a to bez jakékoliv chemie. Na vodní kámen v koupelně nebo ve varné konvici postačí ocet.
- Preferujte dobré a lokální jídlo. Čím menší cestu urazí, tím je čerstvější a podporujete „svoje“ zemědělce a zpracovatele. Pro orientaci poslouží také ekoznačky – bio značí výrobky z šetrného ekologického zemědělství, fairtrade zase výrovky z rozvojových zemí (hlavně kávu, čaj, kakao, čokoládu), na kterých nepracovaly děti a pěstitelé dostali spravedlivou odměnu
- Vyhněte se zbytečné chemii. Vonné přípravky do toalet a pisoárů a osvěžovače vzduchu zápach jen překryjí, je lepší vyvětrat. Navíc obsahují mnoho chemických látek, které zbytečně vdechujeme nebo splachujeme do odpadní vody.
- Nevytvářejte zbytečné odpady. Pitná voda z kohoutku je nejlevnější (cena je v haléřích za litr), dokonale uskladněná v chladu a tmě a kvalita je pravidelně kontrolovaná. To se o balené vodě říct nedá a navíc vzniká nezanedbatelné množství odpadů. Vratné obaly jsou vždy ekologičtější než nevratné – i když je odevzdáte k recyklaci. Na veřejných akcí je vhodné používat zálohované vymývatelné kelímky nebo keramické či skleněné nádoby. Na trhu už je řada firem, které nabízí kompletní servis včetně zapůjčení kelímků a jejich vymytí. Náklady na nákup a likvidaci jednorázových kelímků jsou vyšší než při využití vratných – jak ekonomické, tak zejména environmentální. Platí to zejména u větších akcí.
To je jen několik málo možností. Další najdete na www.zeleneuradovani.cz. Pokud nakupujete v režimu veřejných zakázek, tak doporučujeme obsáhlou metodiku Odpovědné veřejné zakázky, která popisuje doporučená kritéria a postupy pro nákupy v nejběžnějších segmentech. Najdete ji v elektronické podobě na www.zeleneuradovani.cz/verejne-zakazky.
Vyšlo s podporou Ministerstva životního prostředí.
Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.
Hradišťská 231, 687 06 Velehrad
IČ: 00291536
ID datové schránky: psibark