Horní menu

Kalendář akcí ve Velehradě a okolí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5
Lampionový průvod
6 7
8 9
Beseda s Milenou Mikulkovou
10
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Velehrad 10. listopad 2021
11 12 13
Andělská výstava Aleny Brázdilové
14
15
Stolní kalendář Velehrad 2021
16 17 18 19 20
Literární pouť Velehrad - Bohuslav Reynek
21
22 23 24 25 26
Tvoření adventních věnců
Dne otevřených dveří na Stojanově gymnáziu Velehrad
Otevření opravené obřadní místnosti a spolkové klubovny v budově Obecního úřadu Velehrad
27
Dne otevřených dveří na Stojanově gymnáziu Velehrad
28
29 30
Výzva k podání žádostí o dotace z rozpočtu obce Velehrad pro rok 2022
1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Environmentální provoz

Environmentální provoz

Chránit přírodu je možné i v kanceláři

Veřejné instituce hospodaří s veřejnými prostředky. Proto je celkem logický požadavek, aby to dělaly úsporně, efektivně – a pokud možno také environmentálně šetrně. Cest jak toho dosáhnout je poměrně hodně a vedení obce spolu se Sítí ekologických poraden STEP je hledá a zkouší.

A o co vlastně jde? Environmentální provoz je zkrácený název pro environmentálně šetrné chování institucí financovaných z veřejných prostředků, jako jsou např. obecní, městské či krajské úřady, školy, školky, penziony pro důchodce, kulturní centra. Zahrnuje jednak systémová opatření zaměřená zejména na provoz a chování (např. úspory energie, oboustranný tisk dokumentů apod.), jednak nakupování. Environmentální (ekologické) nakupování je takový způsob nákupu či zásobování, při kterém je brán ohled na dopad vybraného zboží a služeb na životní prostředí. Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad na životní prostředí je co nejnižší. Kritéria, která se při tom berou v úvahu, jsou například recyklovatelnost, biologická rozložitelnost, materiální a energetická náročnost výroby, zdravotní nezávadnost, transportní vzdálenost od výrobce ke spotřebiteli atd. Environmentální provoz také zohledňuje kromě environmentálních a ekonomických aspektů i rozměr sociální a etický – např. nákup fair trade občerstvení (káva, čaj) pro pracovní porady, nákup výrobků z chráněných dílen (např. vánoční přání, tašky) apod. Pak hovoříme o udržitelné veřejné správě.

Tolik k teorii. Co ale může dělat prakticky každá instituce, úřad, organizace, ale také domácnost? Níže najdete některé tipy a doporučení.

- Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete a spotřebujete. Ať je to jídlo, papír, elektronika. Co už nepotřebujete nabídněte k dalšímu použití a jen skutečně nefunkční věci odevzdejte k recyklaci.

- Používejte výrobky z recyklovaných materiálů. Recyklovaný papír může být stejně kvalitní jako ten z „panenského dřeva“. A může být i sněhobílý i když méně bělení je lépe, používají se při něm toxické látky, zejména chlór. Takže nejlepší volbou je recyklovaný papír v krémové nebo našedlé barvě nebělený chlórem.

- Uklízejte úsporně. Nejdůležitější je prevence – velké rohožky před vchodem a ve vstupních prostorách, škrabky na boty. Hladké povrchy se uklízí snadněji, proto je lepší se vyhnout kobercům. Mikrovláknová („švédská“) utěrka nebo mop uklízí velmi dobře i bez chemických látek, na běžné znečištění stačí teplá voda a dobře vyždímaná mikrovláknová utěrka. S ní také snadno vyleštíte okna a zrcadla a to bez jakékoliv chemie. Na vodní kámen v koupelně nebo ve varné konvici postačí ocet.

- Preferujte dobré a lokální jídlo. Čím menší cestu urazí, tím je čerstvější a podporujete „svoje“ zemědělce a zpracovatele. Pro orientaci poslouží také ekoznačky – bio značí výrobky z šetrného ekologického zemědělství, fairtrade zase výrovky z rozvojových zemí (hlavně kávu, čaj, kakao, čokoládu), na kterých nepracovaly děti a pěstitelé dostali spravedlivou odměnu

- Vyhněte se zbytečné chemii. Vonné přípravky do toalet a pisoárů a osvěžovače vzduchu zápach jen překryjí, je lepší vyvětrat. Navíc obsahují mnoho chemických látek, které zbytečně vdechujeme nebo splachujeme do odpadní vody.

- Nevytvářejte zbytečné odpady. Pitná voda z kohoutku je nejlevnější (cena je v haléřích za litr), dokonale uskladněná v chladu a tmě a kvalita je pravidelně kontrolovaná. To se o balené vodě říct nedá a navíc vzniká nezanedbatelné množství odpadů. Vratné obaly jsou vždy ekologičtější než nevratné – i když je odevzdáte k recyklaci. Na veřejných akcí je vhodné používat zálohované vymývatelné kelímky nebo keramické či skleněné nádoby. Na trhu už je řada firem, které nabízí kompletní servis včetně zapůjčení kelímků a jejich vymytí. Náklady na nákup a likvidaci jednorázových kelímků jsou vyšší než při využití vratných – jak ekonomické, tak zejména environmentální. Platí to zejména u větších akcí.

To je jen několik málo možností. Další najdete na www.zeleneuradovani.cz. Pokud nakupujete v režimu veřejných zakázek, tak doporučujeme obsáhlou metodiku Odpovědné veřejné zakázky, která popisuje doporučená kritéria a postupy pro nákupy v nejběžnějších segmentech. Najdete ji v elektronické podobě na www.zeleneuradovani.cz/verejne-zakazky.

Vyšlo s podporou Ministerstva životního prostředí. MZP

Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.