Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí ve Velehradě a okolí

P Ú S Č P S N
27 28 1
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Velehrad 1. března 2023
2 3 4 5
6 7
Aktualizace Strategie obce Velehrad - druhé setkání
8 9
Cestovatelský večer v knihovně
10 11
Kdyby tisíc kraslic
Barevné inkousty ze zeleniny a přírodní barvířství
Kdyby tisíc kraslic
12
Velehradská folklorní tančírna - Korytná
13 14 15 16 17 18
Košt vín na Modré
19
Vítání jara, Den vody a Otužilecká rozplavba na Modré
20
Sbírka pro Diakonii Broumov jaro 2023
21
Sbírka pro Diakonii Broumov jaro 2023
Mé vzpomínky na studium ve Stojanově gymnáziu v letech 1945
22
Sbírka pro Diakonii Broumov jaro 2023
Sběr nebezpečného odpadu jaro 2023
23
Sbírka pro Diakonii Broumov jaro 2023
Aktualizace Strategie obce Velehrad 2023- třetí závěrečné setkání
24
Sbírka pro Diakonii Broumov jaro 2023
Sběr elektroodpadu jaro 2023
25
Country
Očkování zvířat proti vzteklině jaro 2023
Sběr elektroodpadu jaro 2023
Sběr železa jaro 2023
26
Společné zdobení perníků s Marinou Nožičkovou
Sběr elektroodpadu jaro 2023
Koncert pěveckých sborů Nava a Geta a Savtopluk
27 28 29
Veřejné zasedání zastupitelstva obce Velehrad 29. března 2023
30 31 1
Radost z postu - postní duchovní obnova
2
Velehradská folklorní tančírna - Čardáš
Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Environmentální provoz

Environmentální provoz

Chránit přírodu je možné i v kanceláři

Veřejné instituce hospodaří s veřejnými prostředky. Proto je celkem logický požadavek, aby to dělaly úsporně, efektivně – a pokud možno také environmentálně šetrně. Cest jak toho dosáhnout je poměrně hodně a vedení obce spolu se Sítí ekologických poraden STEP je hledá a zkouší.

A o co vlastně jde? Environmentální provoz je zkrácený název pro environmentálně šetrné chování institucí financovaných z veřejných prostředků, jako jsou např. obecní, městské či krajské úřady, školy, školky, penziony pro důchodce, kulturní centra. Zahrnuje jednak systémová opatření zaměřená zejména na provoz a chování (např. úspory energie, oboustranný tisk dokumentů apod.), jednak nakupování. Environmentální (ekologické) nakupování je takový způsob nákupu či zásobování, při kterém je brán ohled na dopad vybraného zboží a služeb na životní prostředí. Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad na životní prostředí je co nejnižší. Kritéria, která se při tom berou v úvahu, jsou například recyklovatelnost, biologická rozložitelnost, materiální a energetická náročnost výroby, zdravotní nezávadnost, transportní vzdálenost od výrobce ke spotřebiteli atd. Environmentální provoz také zohledňuje kromě environmentálních a ekonomických aspektů i rozměr sociální a etický – např. nákup fair trade občerstvení (káva, čaj) pro pracovní porady, nákup výrobků z chráněných dílen (např. vánoční přání, tašky) apod. Pak hovoříme o udržitelné veřejné správě.

Tolik k teorii. Co ale může dělat prakticky každá instituce, úřad, organizace, ale také domácnost? Níže najdete některé tipy a doporučení.

- Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete a spotřebujete. Ať je to jídlo, papír, elektronika. Co už nepotřebujete nabídněte k dalšímu použití a jen skutečně nefunkční věci odevzdejte k recyklaci.

- Používejte výrobky z recyklovaných materiálů. Recyklovaný papír může být stejně kvalitní jako ten z „panenského dřeva“. A může být i sněhobílý i když méně bělení je lépe, používají se při něm toxické látky, zejména chlór. Takže nejlepší volbou je recyklovaný papír v krémové nebo našedlé barvě nebělený chlórem.

- Uklízejte úsporně. Nejdůležitější je prevence – velké rohožky před vchodem a ve vstupních prostorách, škrabky na boty. Hladké povrchy se uklízí snadněji, proto je lepší se vyhnout kobercům. Mikrovláknová („švédská“) utěrka nebo mop uklízí velmi dobře i bez chemických látek, na běžné znečištění stačí teplá voda a dobře vyždímaná mikrovláknová utěrka. S ní také snadno vyleštíte okna a zrcadla a to bez jakékoliv chemie. Na vodní kámen v koupelně nebo ve varné konvici postačí ocet.

- Preferujte dobré a lokální jídlo. Čím menší cestu urazí, tím je čerstvější a podporujete „svoje“ zemědělce a zpracovatele. Pro orientaci poslouží také ekoznačky – bio značí výrobky z šetrného ekologického zemědělství, fairtrade zase výrovky z rozvojových zemí (hlavně kávu, čaj, kakao, čokoládu), na kterých nepracovaly děti a pěstitelé dostali spravedlivou odměnu

- Vyhněte se zbytečné chemii. Vonné přípravky do toalet a pisoárů a osvěžovače vzduchu zápach jen překryjí, je lepší vyvětrat. Navíc obsahují mnoho chemických látek, které zbytečně vdechujeme nebo splachujeme do odpadní vody.

- Nevytvářejte zbytečné odpady. Pitná voda z kohoutku je nejlevnější (cena je v haléřích za litr), dokonale uskladněná v chladu a tmě a kvalita je pravidelně kontrolovaná. To se o balené vodě říct nedá a navíc vzniká nezanedbatelné množství odpadů. Vratné obaly jsou vždy ekologičtější než nevratné – i když je odevzdáte k recyklaci. Na veřejných akcí je vhodné používat zálohované vymývatelné kelímky nebo keramické či skleněné nádoby. Na trhu už je řada firem, které nabízí kompletní servis včetně zapůjčení kelímků a jejich vymytí. Náklady na nákup a likvidaci jednorázových kelímků jsou vyšší než při využití vratných – jak ekonomické, tak zejména environmentální. Platí to zejména u větších akcí.

To je jen několik málo možností. Další najdete na www.zeleneuradovani.cz. Pokud nakupujete v režimu veřejných zakázek, tak doporučujeme obsáhlou metodiku Odpovědné veřejné zakázky, která popisuje doporučená kritéria a postupy pro nákupy v nejběžnějších segmentech. Najdete ji v elektronické podobě na www.zeleneuradovani.cz/verejne-zakazky.

Vyšlo s podporou Ministerstva životního prostředí. MZP

Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.