Vyhlášení výběrového řízení - ředitel Partnerství pro Velehrad.pdf
Na Velehradě vznikl 1. října 2024 multioborový spolek Partnerství pro Velehrad z.s., jehož účelem je efektivně propojovat aktivity a cíle všech subjektů, které na Velehradě působí. Spolek má za cíl dlouhodobou podporu Velehradu jako jednoho z nejvýznamnějších poutních míst v České republice, udržování odkazu sv. Cyrila a Metoděje, rozvoj udržitelného cestovního ruchu a poutnictví. Zakládajícími členy jsou obec Velehrad, Arcibiskupství olomoucké, Římskokatolická farnost Velehrad, Matice Velehradská, Region Slovácko, Mikroregion Buchlov a poutní dům Stojanov.
„Velehrad je důležité místo v pohledu historickém i současném, proto vítám založený spolek „Partnerství pro Velehrad“ jako nástroj a prostředek k tomu, abychom poutníkům i návštěvníkům společně poukazovali na hodnoty, které propojují život, víru, vztahy a kulturu. Všechno to, co potřebuje naše společnost,“ popisuje důvody založení spolku olomoucký arcibiskup Josef Nuzík.
Založení spolku je vyústěním více než ročních aktivit, kterým se průběžně věnovali zástupci nejen zakládajících subjektů. „S vědomím potřeby hledání formy a struktury dlouhodobé efektivní spolupráce jsme se vloni na jaře pustili, prostřednictvím společnosti Kreia, do analýzy našich výchozích pozic v rámci cestovního ruchu. Vytýčili jsme si základy pro společné praktické cíle a aktivity, kterým se chceme věnovat,“ popisuje proces Aleš Mergental, starosta Velehradu. Vznikla tak strategie rozvoje cestovního ruchu „Velehrad – centrum kulturní a poutní turistiky“.
Mezi hlavními činnostmi obsaženými ve stanovách spolku najdeme spolupráci na organizaci a propagaci duchovních a kulturních akcí, vzdělávacích, duchovních a osobnostně rozvojových programů pro jednotlivce i skupiny, rozvoj spolupráce s podnikatelskými subjekty, efektivnější společný management cestovního ruchu. „Všechny aktivity, které bude spolek vykonávat, se budou držet v mantinelech udržitelného rozvoje,“ dodává Mergental.
Spolek je založen na členství různorodých subjektů, které se dělí do čtyř skupin: církevní, municipální, destinační a profesní. Nutnost spolupráce těchto subjektů podtrhuje také duchovní správce velehradské farnosti Josef Čunek: „Pro poutní místo je velmi důležité spojení s obecní, státní i církevní správou a neziskovkami, neboť vše, co se kolem velehradského sanktuária děje, má význam a jistě blahodárný vliv pro českou společnost i zahraniční návštěvy. Dík za takové partnerství.“
Partnerství pro Velehrad je prvním druhem takovéto institucionalizované spolupráce v rámci cestovního ruchu na Slovácku. „Založení spolku je jasnou deklarací, že aktéři na Slovácku mají zájem o systematický rozvoj cestovního ruchu a jsou připraveni aktivně jít za společným cílem. Tento krok je logickým vyústěním spolupráce destinačního managementu, obce, církevních institucí a podnikatelů,“ podtrhuje navazující fungování cestovního ruchu Stanislava Blaha, předseda Regionu Slovácko. Spolek je zakládán s vědomím dlouhodobého působení v cestovním ruchu. „Naše cíle nejsou malé, ale zároveň nejsou nereálné. Hlavními z nich jsou zlepšení turistické nabídky a její propagace, lepší práce s poptávkou a reakce na aktuální trendy v cestovním ruchu a také efektivnější využití finančních prostředků. Výsledky patrně neuvidíme letos nebo příští rok. Ty se v cestovním ruchu obvykle projeví až za dva, tři nebo i pět let,“ doplňuje Blaha.
Velehrad je zahrnut do územní působnosti Mikroregionu Buchlov, který již čtvrt století působí kromě různorodých obecních aktivit, také v cestovním ruchu. „Uzavřením dohody o založení spolku všichni deklarují vůli spolupracovat, společně tvořit jedno dílo, a to je dnes velmi důležité,“ zdůrazňuje Pavla Večeřová, předsedkyně Mikroregionu Buchlov. „V dnešní době je to vzkaz z Velehradu do světa, že společné dílo není vždy jednoduchou cestou, ale výsledek se vždy s odstupem času po týdnech, měsících, letech trpělivosti vyloupne jako krásná mozaika, kde jednotlivé kamínky spolu pěkně souzní,“ doplňuje Večeřová.
Profesní skupina prozatím čeká na přivítání dalších podnikatelských členů, a nemusí se jednat o velké firmy, ale i drobnější živnostníky, kteří fungují v území a mají co nabídnout lidem přicházejícím na Velehrad. Zakládajícím členem v této skupině je Poutní a exerciční dům Stojanov, který lidem nabízí krom ubytovacího a stravovacího zázemí také duchovní cvičení. Jeho vedoucí, Jindřiška Borková zdůrazňuje: „Sešel se tým lidí, kteří jsou nadšení pro stejnou věc. Každý z členů má ostatním co přinést - podporu, nápad, nový pohled na věc nebo slova pochopení a povzbuzení. Těším se, že společně dokážeme posunout kulturní i turistické aktivity na Velehradě zas o kousek dál.“
O živý rozvoj cyrilometodějské tradice na Velehradě usiluje již dlouhá léta také Matice Velehradská, jehož členové organizují pestré vzdělávací, duchovní a kulturní aktivity. I tento spolek čítající několik stovek členů je jedním z aktivních zakládajících členů. „Jsem vděčný za to, že se našla vůle ke společné spolupráci a věřím, že přinese skvělé plody,“ zdůrazňuje Miroslav Suchomel, předseda Matice Velehradské.
Po zapsání spolku do spolkového rejstříku bude v podzimních měsících vypsáno výběrového řízení na výkonného pracovníka/pracovnici Partnerství pro Velehrad.
3. 10. 2024, Velehrad
Kontaktní osoba:
Aleš Mergental, starosta obce Velehrad,
starosta@velehrad.cz, 572 571 115, 776 164 538
Hradišťská 231, 687 06 Velehrad
IČ: 00291536
ID datové schránky: psibark